CMSy komerycyjne, opensource, własne, indywidualne
CMS opensource - czyli darmowe. Są to uniwersalne systemy przeznaczone do instalowania i konfiugrowania samodzielnego. Chodzi tam o to aby osoba nie znająca się na HTML czy programowaniu potrafiła od 0 postawić działający serwis WWW. Niesie to za sobą pewne ograniczenia
CMS stanowi jądro strony. Laout jest dzielony na pliki graficzne i wstawiany w odpowiednie miejsca
Często układy poszczególnych modułów, czy nawet całej strony są z góry ustalone
Panele administracyjne są dostosowane do zarządzania całą stroną. Co oznacza w praktyce że części dla konfiugracji strony i dla jej edycji nie są w żaden sposób oddzielone. Powoduje to mnogość różnego rodzaju opcji, zakładek, buttonów. W efekcie trzeba się dużo nauczyć o tym ja się poruszać w takim panelu by wyedytować zwykłą podstronę. Prawie wszystkie znane CMSy opensource obecnie nie pozwalają wyłączyć z widoku dla zwyĸlego użytkonika niepotrzebnych administracyjnych modułów.
Ponieważ wszystko musi być zarządzane od strony panelu administracyjengo, CMS staje się ogromną konstrukcja i bardzo skomplikowanym oprogramowaniem. Naraża to na ogromną ilość błędów i duże kłopoty i nakład kosztów przy ewentualnych zmianach
Do CMSów dostępne są moduły poszerzające funkcjonalność. Problem w tym że są pisane przez inne osoby i z każdego korzysta się inaczej. Ma inne zasady itp. Często powstaje wrażenie że przechodzi się do innego programu (nie z tej bajki) W efekcie w połączeniu z powyższym otrzymuje się jeszcze większy galimatias opcji, butonów i różnych sposobów na np edycję.
Z drugiej strony CMSy opensource przez to że są tak ogólno dostepne maja też szerego plusów
Tysiące ludzi przetestowało dany system i wyłapało większość możliwych błędów
Powstały dziesiątki artykułów o użytkowaniu czy konfiugracji danego systemu
System jest dobrze udokumentowany
Istnieje masa modułów, poszerzających funkcjonalność danego systemu
Istnieje wielu specjalistów od tego systemu. Dzięki czemu łatwiej w przyszłości zmienić osobę, czy firmę obsługującą naszą stronę.
Dzięki temu że powstają długo i wiele osób nad nimi pracuje takie CMSy mają bardzo dużo przydatnych funkcji.
Na zakończenie warto dodać że CMS opensource są tworzone często przez fanów z całego świata. Lub jako porzucone projekty firm komercyjnych a rozwijane dalej przez fanów
CMS komercyjne sprzedawane seryjnie - CMSy takie są podobne do opensource, jednak dba o ich rozwój w tym przypadku konkrenta firma, do której można się udać po suport, oczywiście płatny. Do takich systemów nie ma tysiąca modułów ani artykułów o konfiguracji. Takie systemy są kupowane na licencje przez firmy tworzące strony i później odsprzedawane Klientom. Po drodze instalowane i konfigurowane.
Plusem jest tu to że taki CMS jest długo rozwiany przez firmę która w tym się tylko specjalizuje. Prawdopodobnie jest on dobrze przetestowany i sesnownie zaprojektowany.
CMSy firm tworzących strony - Takie CMSy nie nadają się do samodzielnej instalacji. Nie są też dobrze przetestowane. Posiadają jednak, najczęściej bardzo duży plus dla użytkownika końcowego. Można w nich ograniczać ilość funkcji w panelu administracyjnym do niezbędnego minimum. Powoduje to dużą łatwość w późniejszym korzystaniu z takiego rozwiązania. Dodatkowo też można taki CMS podpiąć pod dowolny wygląd, bez ograniczeń jakie mają tu CMSy opensource czy komercyjne sprzedawane seryjnie. Warto jednak zauważyć, że te CMSy bardzo się od siebie różnią. I jak w jednej firmie będzie to CMS łatwy dla użytkownika tak w drugiej nie musi. Na koniec trzeba pamiętać że takiego CMSa przerobić potrafi tylko firma która go stworzyła.
CMSy indywydualne - Tworzone wyłącznie na potrzeby konkretnego projektu. Ich funkcjonalność ogranicza się jedynie do potrzeb danego serwisu. Posiadają wiele błędów, które z czasm trzeba będzie usuwać. Jednak bywa że tylko i wyłącznie stworzenie CMS indywidualnego wchodzi w grę. W przypadku bardzo specyficznych zapotrzebowań Klienta nie można użyć gotowych CMSów, gdyż te po prostu nie posiadają odpowiedniej funkcjonalności, i wtedy trzeba pisać takiego CMSa od zera.